Nadzor nad malim vodovodima

Mali vodovodi predstavljaju značajan udio u snabdjevanju vodom stanovnika, posebno u malim rularnim zajednicama. Pod malim vodovodima podrazumjevamo sisteme za opskrbu vodom za 3 i više kućanstava. U nekim slučajevima takvi vodovodi su u nadležnosti lokalnih općina i drugih oblika lokalne vlasti ili u zajedničkom vlasništvu korisnika. Takvim vodovodima u večini slučajeva sustavno ne upravlja nitko, a korisnici djele troškove ekploatacije i održavanja na djelove prema različitim modelima.
Često je slučaj da centralne državne vlasti pokušavaju ukinuti ovakve vodovode ili ih staviti poda nadležnost velikih vodovodnih sistema ne vodeći brigu o specifičnim uvjetima u kojima su ti vodovodi nastali. Naime, nastajanje takvih malih vodovoda često puta je uvjetovano malim seoskim sredinama udaljenima od velikih središta, ili pak potrebe za dovođenjem pitke vode iz relativno udaljenih mjesta do mjesta do mjesta gdje ljudi žive. U ovakvim uvjetima stvaranje ili povezivanje sa velikim vodovodnim sistemima nebi ni imalo smisla, te nebi imalo nikakvu ekonomsku isplativost.
Da se ne zavaravamo, mali vodovodi nisu samo karakteristični za zemlje s nižim ekonomskim standardom, već je to i praksa u visokorazvijenim zemljama poput Njemačke, Francuske, Španjolske, Italije, Austrije….

Tehnički gledano takvi vodovodi imaju dvije osnovne izvedbe, jedna je mogućnost crpljenja podzemne pitke vode uz pomoć pumpi za crpljenje vode i tlačenje vode u tlačne vodo-zračne rezervoare (hidrofore) ili češća varijanta, skupljanje vode u vodospremu sa prirodnog izvorišta koje je na većoj nadmorskoj visini od naseljenog mjesta. Način distribucije vode je najčešće ukopnim cjevovodima sa cijevima neprovjerene kvalitete i bez hidrauličkih proračuna vezanih uz protok i tlak vode u cjevovodima.
Takva voda iako zdrava i pitka najčešće nije ničim tretirana, a osiguranje od zagađenja najčešće ne postoji, iako većina zemalja u Europi ima reguliranu zajamčenu kvalitetu pitke vode za svoje građane.

Osnovno pravilo kod vodovoda su osigurati prije svega zdrastveno ispravnu i kvalitetnu pitku vodu i osigurati neprekidnu opskrbu sa stalnim tlakom i protokom unutar zadanih granica. Iako mali vodovodi nemaju ustrojen stalni sistem nadzora, upravljanja i održavanja vodovodne infrastrukture, moguće je uz mala ulaganja stvoriti uvjete za nesmetan i siguran rad takvih vodovoda.
Jedan od glavnih prioriteta je stavljanja pod nadzor centralnog dijela vodovoda, vodozahvata na izvorištu i vodospreme, odnosno pumpne stanice i tlačnog rezervoara vode. Za nadzor tog djela sistema idealno je rješenje daljinski nadzor preko Ve-SCADA sistema uz automatsku dojavu alarma zaduženoj osobi na mobilni telefon. Na taj način osiguran je 24/7 trajni nadzor nad vodovodnim sistemom, a da odgovorna osoba nema potrebe biti fizički prisutna na objektu i može obavljati neke druge poslove nevezane uz vodovod.
Ve-SCADA omogućuje povezivanje svih bitnih parametara vodovoda na Internet, te pregled stanja vodovoda sa bilo kojeg uređaja poput računala, tableta ili mobitela i to u bilo koje vrijeme i bilo gdje. Moguće je pregledavanje svih trenutnih parametara sistema, kao i pregled povijesnih podataka o radu sistema.
Kod malih vodovodnih sistema svakako je potrebno pratiti slijedeće parametre:
1. Nivo u vodospremi
2. Mutnoću vode
3. Temperaturu vode
4. Kontrola vodomjera (daljinski prikaz sa satnim, dnevnim, tjednim i mjesečnim analizama)
5. Rad pumpe (ako je ima)
6. Tlak (ako ga ima)
7. Rad uređaja za kloriranje vode – nivo klora, koncentracija klora, kvar uređaja..
8. Kontrola ulaza u vodospremu…

Takvi parametri prikupljaju se pomoću VEMOGS daljinske stanice i potrebnih senzora. Kako je VEMOGS daljinska stanica konstruirana za malu potrošnju energije, napajanje je moguće iz neovisnog solarnog modula uz bateriju za rad noću i po oblačnom ili maglovitom vremenu. Uvjet za rad VEMOGS daljinske stanice je da na lokaciji ima GSM signal bilo kojeg mobilnog operatera. Svi mjerni podaci prenose se na server, a podacima se pristupa preko bilo kojeg Internet pretraživača.
Prikaz mjernih podataka je na skalama koje svojim bojama jasno pokazuju jesu li pojedine veličine u zadanim parametrima.

skale

Prikaz na skalama