1.0 OPĆENITO
Mjerenje protoka otpadnih voda redovito je na mjestima sa teškim uvjetima rada. Otpadne vode zbog svoje prirode otežavati će postupke mjerenja zbog sedimenata, mehaničkog onečišćenja, agresivnih kemikalija itd. Mjerenje protoka otpadnih voda na otvorenim kanalima ima osnovnu prednost što se eventualna onečišćenja mogu jednostavno ukloniti, a montaža i održavanje mjernog sustava znatno su jednostavniji nego kod mjerenja na zatvorenim cjevovodima.
Mjerna oprema građena je sukladno normama ASTM D 1941-91:2013 i HRN ISO9826:2008.
Sustav mjerenja protoka na otvorenim kanalima sastoji se od tri osnovne cjeline:
- Hidromehanički profil
- Sustav za mjerenje razine tekućine
- Računska jedinica za proračun protoka
2.0 HIDROMEHANIČKI PROFIL
Mjerenje protoka u otvorenim kanalima zasniva se na principu mjerenja nivoa vode ispred Parshallovog suženja. Na osnovu poznate geometrije Parshallovog suženja i nivoa vode ispred suženja moguće je točno izračunati protok u otvorenom kanalu. Zbog toga je neophodno da Parshallovo suženje ima izuzetno točnu geometriju. Kanal se izrađuje od poliesterskih smola armiranih staklenim vlaknima (materijal se standardno koristi za kanalizacijske cijevi i okna), visoke čvrstoće koju zadržava na visokim i niskim temperaturama, UV stabilan, otporan na udarce, osigurava glatku površinu unutar kanala.
Gotovi kanali isporučuju se u 9 veličina, dok se veći kanali izrađuju na samom mjernom mjestu.
Montaža kanala izvodi se na način da se kanal postavi u horizontalni položaj (gornja ploha), na visinu da ulazna kineta bude poravnata sa ulaznim pragom kanala (bez stepenastog prelaza).
Kanal se sa vanjske strane zalije betonom do razine gornje plohe.
U slučaju da je ulazni cjevovod bitno veći od ulaznog dijela kanala, potrebno je širinu uz kosinu do 30o svesti na širinu ulaznog dijela kanala.
Na izlazu kanala voda mora imati slobodno oticanje, kako ne bi došlo do efekta uspora ili povratnog vala. Uspor ili povratni val mogu poremetiti točnost mjerenja.
3.0 SUSTAV ZA MJERENJE RAZINE TEKUĆINE
Mjerenje nivoa vode vrši se ultrazvučnom sondom. Ova mjerna metoda pokazala se izuzetno efikasna jer ne postoji negativno djelovanje nečistoća u vodi na samu mjernu sondu.
Sonda je u IP68 kućištu, pa je po potrebi moguće sondu oprati mlazom vode. U slučaju da se dogodi izvanredno stanje i sonda se potopi vodom, mjerenje će se u tom trenutku prekinuti, ali sonda će i dalje ostati ispravna, te će nakon normalizacije nivoa mjerenje normalno funkcionirati.
Dozvoljena temperatura okoline je od -25 do +60oC.
Mjesto montaže ultrazvučne sonde precizno je definirano tehničkom dokumentacijom za izradu parshallovog suženja.
4.0 RAČUNSKA JEDINICA
Vemogs računska jedinica dio je sustava za mjerenje protoka u otvorenim kanalima na principu Parshallovog suženja. U sustavu se nalaze još i ultrazvučna mjerna sonda te sustav za napajanje.
Računska jedinica je centralni dio sustava gdje se prikupljaju podaci o nivou, obrađuju i proračunavaju mjerne veličine. Mjerne vrijednosti lokano se prikazuju na LCD zaslonu.
Vemogs računska jedinica izrađena je u SMD tehnologiji i dizajnirana je za industrijsku primjenu.
Računska jedinica povezana je sa ultrazvučnom sondom i čita vrijednost nivoa vode ispred Parshallovog suženja. Na osnovu poznate geometrije Parshallovog suženja i nivoa vode računska jedinica proračunava protok kroz Parshallovo suženje.
Pomicanje tipkama lijevo/desno prolazi se kroz prikaze na displeju, a oni su:
- Trenutna razina vode
- Trenutni protok vode
- Kumulativni protok 1
- Kumulativni protok 2
Trenutna razina vode prikazuje mjerenu veličinu i lako ju je komparirati sa mjernom letvom implementiranom na kanalu, kako bi se provjerilo točnost mjerenja.
Trenutni protok vode također se osim na displeju može očitati na mjernoj letvi za kontrolu protoka.
Kumulativni protok 1 je veličina koja se ne može resetirati i služi kao obračunska mjerna veličina. Ovu veličinu nemoguće je resetirati na bilo koji način.
Kumulativni protok 2 je veličina koja se uz pritisak tipke OK može resetirati i služi kao kontrolno brojilo za pojedine periode koji su za korisnika od posebne važnosti. Na ovom prikazu moguće je i podesiti polaznu veličinu sa tipkama i .
Računska jedinica se napaja sa naponom 18 – 36 VDC.
Sustav mjerenja može se komunikacijski povezati preko GSM/GPRS komunikacije na server korisnika. Takav sustav omogućuje trenutno praćenje protoka, te daljinsko očitanje brojila. Uz ovakav sustav na server korisnika ili naš server instalira se potrebna programska podrška koja omogućuje jednostavan pregled trenutnih i arhivskih podataka mjerenja.
Uz jedinicu za napajanje 220 VAC/ 24 VDC koja služi za napajanje računske jedinice i ultrazvučne sonde, instalirane su i dvije akumulatorske baterije 8Ah, čime se osigurava funkcioniranje sustava i u slučaju kratkotrajnih prekida napajanja.
5.0 CERTIFICIRANJE
Za ispitivanje i certificiranje protoka u otvorenim kanalima u Hrvatskoj je ovlašteni laboratorij ZiK Sisak. Ova ustanova izvršila je tipsko ispitivanje naših proizvoda i potvrdila točnost mjerenja u granicama 5%, što je standard za obračunsko mjerno mjesto za protoke u kanalizaciji.